Státní svátek 28. října - projekt

Včera jste si jistě pustili video o tom, jak vznikla naše republika. Celou její historii se budete učit ve vlastivědě (začínáme již ve druhém pololetí). Dnes je pro nás důležité si zapamtovat datum 28. 10. 1918, kdy vznikla samostatná Československá republika, dříve totiž byla součástí většího státu, který se nazýval Rakousko-Uhersko. 
 
Český lid již dlouho toužil po vlastním státu, již nechtěl být součástí velkého Rakouska-Uherska, proto někteří napsali dopis samotnému císaři. Zkus, zda umíš správně doplnit písmena, která se z textu ztratila. 
 
 
Rakousko-Uhersko mělo v čele císaře, občané nově vzniklé republiky si do čela zvolili prezidenta. První prezidentem Československé republiky byl zvolen Tomáš Garrigue Masaryk. Podrobnosti se můžete dozvědět v Dějinách udatného českého národa
 
Tomáš Garrigue Masaryk | Panovnici.cz
 

STÁTNÍ SYMBOLY

Každý stát musí mít své státní symboly, kterými se odlišuje od ostatních států. Státní symboly jsou zákonem stanovené, nemohou se tedy jen tak změnit. 
 
Česká republika má 7 státních symbolů, které bychom si měli pamatovat: 
 
 
Velký státní znak - Už jste ho někdy viděli? Pokud ne, tak se špatně díváte kolem sebe. Je vyobrazen na úřadech, soudech, ale i u vstupu do školy. Pokud máte cestovní pas, máte velký státní znak na jeho deskách. 
 
 
 
 
 
 
 
Malý státní znak - Znak reprezentuje náš stát a prakticky se jím potvrzují státní rozhodnutí. V dnešní době jej můžeme vidět vždy, když vláda vyhlásí a zapíše nová opatření proti epidemii. 
 
 
 
 
 
 
Stání barvy - Jsou barvy, které se objevují na naší státní vlajce. Když dostanete důležitou medaily, jistě bude mít tyto barvy na stužce, kterou budete hrdě dávat kolem krku. Protože jsou naše státní barvy tři, říkáme jim trikolora. 
 
 
 
 
Státní vlajka - Označuje státní budovy, ale i naše sportovce na mezinárodních soutěžích. Státní vlajku můžete na naší škole vidět vlát právě v den státního svátku. 
 
 
 
 
Vlajka prezidenta republiky (prezidentská standarta) - Používá se k označení automobilu nebo místa, ve kterém se prezident nachází. Když pojedete na výlet do Prahy a podíváte se na Pražský hrad, můžete vidět tuto vlajku vyvěšenou, znamená to, že prezident je právě v zde. Pokud vlajka vidět nebude, zřejmě je zrovna ve svém sídle, nebo třeba na zahraniční cestě. 
 
 
 
 
 
Státní pečeť - Jeden ze symbolů, který moc často neuvidíme. Používá ji pouze prezident ke stvrzení svého podpisu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Státní hymna - Jedná se vlastně o velmi slavnostní skladbu, kterou slyšíme při významných příležitostech. Více se o ní dozvíte v hudební výchově v další části této stránky. 
 
 
 
 
 
 

 

Již znáš státní symboly. Otevři si Pracovní list - STÁTNÍ SYMBOLY, vytiskni ho a pusť se do práce (pokud nemůžeš tisknout, je připraven v šanonu označeném 4.A ve vestibulu naší školy).

 
Pokud chceš o státních symbolech vědět víc a třeba si zahrát i nějakou hru, navštiv stránku www.mujstat.cz.

Hudební výchova

Mezi státní symboly patří i naše státní hymna. Jistě jste už někdy slyšeli její název: Kde domov můj...
 
Podrobnosti o státní hymně se můžeš dozvědět na této stránce - vyzkoušej si na konci stránky úkol: doplnění slov písně.
 

Pusť si nahrávku naší státní hymny a vyplň pracovní list 

(pokud nemůžeš tisknout, pracovní list je připraven ve vestibulu školy v šanonu s nápisem 4.A)  

 

 

Výtvarná výchova

Protože máte doma každý jiné výtvarné pomůcky, máte dnes zase několik možností, jak splnit úkol z výtvarné výchovy.
 
Dnes už jste se něco dozvěděli o státních symbolech. Součástí velkého i malého státního znaku je obrázek dvouocasého lva.
 
Vaším úkolem dnes je nakreslit, vyrobit, namalovat Českého lva - zvíře, které se objevuje v našem znaku. 
 
Pokud si nevíte rady, vyražte do přírody na barevné listí...
 
 
Pokud jste vtipálci a rádi vybarvujete, můžete si stáhnout omalovánku, která se hodí k dnešnímu dni  Český lev s rouškou , nebo se pusť do výroby Pohyblivého lva. 
 
Na vaše výtvory se budu těšit po návratu do školy, nebo na e-mailu: brezovjakova@zskom1.cz.